Prevencija ir žalos mažinimas

Vienas iš Vilniaus naktinio biuro tikslų kuriant naktinės ekonomikos politiką – teikti pirmenybę ir rūpintis naktinės ekonomikos dalyvių sveikata ir saugumu, susijusiu su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu. Įgyvendindami psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos ir žalos mažinimo priemones naktinėje ekonomikoje remiamės mokslu ir gerosiomis praktikomis grįstais požiūriais, siekiame didinti naktinės ekonomikos dalyvių sąmoningumą ir informuotumą bei sumažinti su vartojimu susijusias rizikas. 

Dėmesys psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijai ir žalos mažinimui nereiškia, kad netinkamas ar nusikalstamas elgesys yra priimtinas. 

Prevencija ir žalos mažinimas įgalina verslą priimti ir diegti politiką, nukreiptą į gerovę ir saugumą, bei atliepti naktinės ekonomikos dalyvių poreikius. 

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija – veiksmų rinkinys, kuriuo siekiama užkirsti kelią psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui ir / arba jo neigiamiems padariniams, atidėti arba sumažinti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą per visą asmens gyvenimą. 

Žalos mažinimas – požiūris, apimantis metodus ir programas, kuriomis siekiama sumažinti žalą, susijusią su narkotikų vartojimu ir neveiksminga narkotikų politika. Šiuo požiūriu pripažįstamas narkotikus vartojančių asmenų, kaip ir bet kurių kitų asmenų, orumas ir žmogaus teisės, pagalba teikiama ir tada, kai asmenys tęsia narkotikų vartojimą. Žalos mažinimo paslaugomis siekiama sumažinti neigiamas pasekmes asmens ir visuomenės sveikatai, bet ne užkirsti kelią vartojimo reiškiniui (tam reikalingos kitokio pobūdžio priemonės).

PREVENCIJOS IR ŽALOS MAŽINIMO PATARIMAI LANKYTOJAMS

Nešvaistyk gero vakarėlio

Svarbiausia – gerai praleisti laiką, tad atmink, kad psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas visada yra rizikingas, o jų maišymas gali padidinti sveikatos sutrikimų ir perdozavimų tikimybę. Apsvaigęs gali priimti neatsakingus sprendimus. 

Esant galimybei testuok medžiagas

To, kad tavo turimos medžiagos atrodo patikimai neužtenka. Esant galimybei naudok medžiagų testavimo rinkinius.

Ilsėkis ir tausok savo klausą

Pasirink ramią vietą pailsėti, atsigerti vandens (ne daugiau nei 0,5 l per valandą). Šok su pertraukomis ir leisk sau atsikvėpti. Tausok savo klausą – nestovėk arti kolonėlių, naudok ausų kištukus.

Rūpinkis savo draugais

Jeigu atrodo, kad draugai jaučiasi blogai, nusivesk juos į vėsesnę ir ramesnę patalpą. Jeigu asmuo prarado sąmonę ar turi abejonių, dėl jo sveikatos būklės, skambink 112. Tai tau nesukels jokių problemų. 

Tik saugūs lytiniai santykiai

Visuomet turėk su savimi prezervatyvų ir naudok juos siekiant apsisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų ir netikėto neštumo. Įsitikink, kad asmuo, su kuriuo ketini turėti lytinių santykių sutiko tai daryti ir nėra per daug apsvaigęs. 

Nevairuok apsvaigęs

Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas ir vairavimas – nesuderinami dalykai. Jeigu vartoji alkoholį ar kitas psichoaktyviąsias medžiagas, nesėsk prie vairo.


PAGALBA

Žalos mažinimo paslaugas pasilinksminimo vietoje teikia:

KITA PAGALBA:

Jaunimo linija
Darbo laikas:
I–VI: 18.00–22.00 (pokalbiai internetu)
I–VII: visą parą (telefonu 8 800 28888)
Linija „Doverija“ (pagalba jaunimui, teikiama rusų kalba)
Darbo laikas: 
II–VI: 16.00–19.00 val. (telefonu 8 800 77277)
Vilties linija
Tel. 116123 (visą parą)
El. p. 116123@viltieslinija.lt arba vilties.linija@gmail.com (atsako per tris darbo dienas. Pokalbiai internetu vyksta pirmadieniais ir penktadieniais 17:00–20:00 val., o trečiadieniais ir ketvirtadieniais 19:00–21:00 val.)
Pagalbos moterims linija
Tel. 8 800 66366 (visą parą)
El. p. pagalba@moteriai.lt arba pagalbosmoterimslinija.lt (atsako per 24 val. Pokalbiai internetu vyksta kiekvieną dieną 18–21 val.)
Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas“
Tel. 8 604 11119 (kasdien 18:00–22:00 val.)
Krizių įveikimo centras
Tel. 8 640 51555
El. p. info@krizesiveikimas.lt (atsako per dvi dienas)
Respublikinis priklausomybės ligų centras (Vilniaus filialas)Apsinuodijimų informacijos biuras
Tel. 8 5 236 20 52
Vilniuje veikiantys psichikos sveikatos centraiVilniaus visuomenės sveikatos biuras
Leidinys „Kita stotelė“
Lankstinukas apie alkoholį
Informacija apie emocinę sveikatą ir psichologinę pagalbą „Pagalba sau“Informacija apie pagalbos galimybes nuo seksualinio smurto nukentėjusiems ar pavojuje esantiems asmenims „Prabilk“
Pagalba metantiems rūkytiNoriu ir raitausi
PASILINKSMINIMO VIETŲ VADOVAMS

Prevencijos ir žalos mažinimo strategijos, taikomos pasilinksminimo vietose, gali ne tik sumažinti rizikas, susijusias su alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu (nelaimingi atsitikimai, perdozavimas, vairavimas išgėrus / apsvaigus, skirtingų medžiagų maišymas ir kt.), bet ir padėti plėtoti socialiai atsakingo, inovatyvaus ir saugumu besirūpinančio sektoriaus įvaizdį, gerinti naktinio pasilinksminimo paslaugų kokybę.

Pasilinksminimo vietų vadovai atsižvelgdami į vietos specifiką gali pasirinkti, kokios prevencijos ir žalos mažinimo priemonės galėtų būti taikomos jo pasilinksminimo vietoje. Lankytojų švietimas, socialinės ir fizinės aplinkos kūrimas, darbuotojų gerovė ir bendradarbiavimas – tai esminės sritys, kurias puoselėjant galima užtikrinti pasilinksminimo vietų lankytojų ir aplinkinių žmonių saugumą, apsaugoti sveikatą, kartais net gyvybę. 

INFORMACINĖ MEDŽIAGA

Išprievartavimo narkotikai (angl. date-rape drug) – tai įvairios medžiagos, kurios padaro asmenį neveiksniu ir labai pažeidžiamu seksualiniam išnaudojimui ar išprievartavimui. Vienas pagrindinių išprievartavimo narkotikų – alkoholis, tačiau svaiginama ir tabletėmis ar švirkščiamaisiais vaistais. Medžiagos gali būti suleidžiamos greitai, aukai net nesuprantant ir nežinant, kad ja bandoma pasinaudoti.

Plakatas, kaip atpažinti gėrimą, į kurį buvo įpilta išprievartavimo narkotikų.

Nesvarbu, kiek gėrei ar ką vartojai, seksualinis smurtas niekada nėra tavo kaltė, tai visada yra sąmoningas smurtavusio asmens pasirinkimas.

Kaip atpažinti gėrimą į kurį buvo įpilta išprievartavimo narkotikų?

Pasikeitusi gėrimo spalva, skonis, kvapas, daugiau nei įprasta burbuliukų, drumzlinas gėrimas. Kartais gėrimas į kurį įpilta išprievartavimo narkotikų gali visiškai nesiskirti nuo kitų gėrimų, todėl einant linksmintis, visada turėk saugumo planą, ką darytum, jei staiga pasidarytų bloga, silpna ir sunku grįžti namo.

 Poveikis

Išprievartavimo narkotikai ar per daug alkoholio gali priversti tave jaustis:

  • apsvaigusiu (-ia);
  • tau tapo sunku kalbėti ar tavo kalba tapo neaiški;
  • sunku judėti ar kontroliuoti savo raumenis;
  • pradeda pykinti ar nori vemti;
  • jauti sulėtėjusį ar padažnėjusį širdies ritmą;
  • nori miego – esu sutrikęs (-usi);
  • sunku kvėpuoti;
  • praradai sąmonę.

Išprievartavimo narkotikai pradeda veikti greitai, tačiau pastebėti, kad kažkas vyksta gali ne iškart.

Jų veikimo trukmė gali būti įvairi, tai priklauso nuo kiekio ir ar jie buvo maišomi su kitais narkotikais ir / ar alkoholiu.

Alkoholis gali sustiprinti narkotikų poveikį, kartais sukeliant rimtų pasekmių sveikatai, kraštutiniu atveju – mirtį.

Patarimai, galintys padėti būti saugesniu (-e) kai esi viešoje erdvėje
  • Vartok tik savo gėrimus.
  • Venk atidarytų ar bendrai paruoštų gėrimų.
  • Negerk kitų siūlomų gėrimų.
  • Visą laiką stebėk, matyk ir žinok, kur yra tavo gėrimas.
  • Laikyk jį pats (-i), net jeigu turi jį neštis į tualetą.
  • Negerk nieko, kas turi keistą skonį.
  • Būk kartu su savo draugais. Paprašyk jų pagalbos jeigu pradedi jaustis keistai.

Saugokime vieni kitus ir reaguokime pastebėję „keistas“ situacijas, darykime viską, kad viešos erdvės būtų saugesnės. 

Pagalba

Žalos mažinimo priemonės gali sumažinti rizikas, tačiau psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo nesustabdo. Dėl to svarbu žinoti, kaip tinkamai reaguoti esant skubios pagalbos atvejams.  Su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu susiję atvejai gali paveikti asmens fizinę ar psichikos sveikatą (visi sutrikimai yra vienodai svarbūs).  

Asmens sveikatai rizikų gali kilti jeigu jie buvo neigiamai paveikti psichoaktyviųjų medžiagų, vienu metu vartojo kelias medžiagas, suvartojo per didelį kiekį medžiagos, suvartotos medžiagos pablogino esamą sveikatos būklę ar asmuo apsvaigęs susižeidė.