Rugsėjo 17 d. Vilniaus gatvėje duris atvėrė pirmoji sostinės dainykla „Estradà“. Ši nauja erdvė siekia praturtinti miesto kultūrinį gyvenimą ugdant ir palaikant vietinius talentus, suteikti vietą gyvai muzikai, pasirodymams ir įvairiems renginiams.
Dainykla – naujas terminas, skirtas apibūdinti kultūrinę erdvę, kurioje gyvi pasirodymai yra svarbiausia programos dalis. Tokiose vietose dažnai vyksta eksperimentiniai pasirodymai, kurie siekia pralaužti nustatytas menines ribas ir skatina išraiškos formų įvairovę.
„Estrãdos“ atidaryme apsilankęs Vilniaus miesto meras V. Benkunskas pabrėžė, kad ši nauja erdvė turi aiškią idėją ir tikslus. Vilniaus meras pastebi, kad dainykla – galimybė kelti naktinio gyvenimo ir laiko praleidimo kultūrą, ją sieti su įvairių menų atlikimais. Taip pat pritraukti įvairių žanrų kūrėjų, turistų, būti matomiems ne tik nacionaliniame, bet ir tarptautiniame kontekste bei skatinti atsakingą požiūrį į naktinį gyvenimą.

Pripažįstama, kad dainyklų vertė muzikos industrijai yra tikrai didelė. Savo pirmuosius pasirodymus tokio pobūdžio erdvėse rengė visiems puikiai žinomos grupės – „Oasis“, „Radiohead“, „Arctic Monkeys“, „Coldplay“ ir „The Beatles“. Dainyklos yra išskirtinė vietų kategorija, burianti kūrėjų bendruomenę, vienijanti skirtingus muzikos žanrus ir prisidedanti prie naktinės kultūros įpročių formavimo.
Primename, kad Vilniaus miesto savivaldybė pirmajai sostinės dainyklai išnuomojo daugiau nei 100 kv. m. negyvenamas patalpas, esančias Vilniaus gatvėje. „Estrãdos“ įkūrėjai Martynas Butkevičius ir Povilas Oželis atviravo, kad dainyklos koncepcijos įvedimas yra svarbus visam miestui, šios vietos yra brangios žmonėms, kurie kuria kultūrą ir joje dalyvauja, o kūrėjų ir atlikėjų susidomėjimas, dalyvavimas pirmajame „Open Jam“ liudija, jog apie šią vietą jau kuriasi legenda.

Dainykloje numatomas itin platus veiklų pasirinkimas – vaidinimai, dainavimai, grojimai, deklamavimai, skaitymai, šokiai ar bet koks kitas viešas gyvas kūrinio atlikimas. Pirmenybė dainykloje teikiama atlikimo įvairovei (skirtingoms formoms) ir kokybei, naujų talentų ir iniciatyvų skatinimui. „Estrãdos“ operatoriai bendradarbiaudami su Savivaldybe, Vilniaus naktiniu biuru ir kitomis organizacijomis dalyvaus saugumo, prevencijos ir socialinėse akcijose bei iniciatyvose.
Vakarinėje atidarymo dalyje vyko diskusija, kurioje buvo plėtotos temos, susijusios su Vilniaus naktiniu gyvenimu ir kultūros plėtros perspektyvomis. Ji pritraukė gausų kultūros mėgėjų ir naktinėtojų būrį. Diskusijoje dalyvavo Vilniaus vicemerė Simona Bieliūnė, Vilniaus naktinio biuro valdybos pirmininkas Mark Adam Harold, miesto tyrinėtojas ir rašytojas Darius Pocevičius, grupių „Kyla Vėjas!“ ir „EGOMAŠINA“ narys Antanas Jakutis bei „Estrãdos“ atstovas Martynas Butkevičius. Diskusijos metu buvo aptarta dainyklų svarba vietinės kultūros plėtrai ir muzikos scenai, galimybės toliau plėtoti dainyklų tinklą ir stiprinti Vilniaus naktinį gyvenimą.

Dalyviai vieningai sutiko, kad dainykla savo konceptu yra prasminga Vilniaus naktinio gyvenimo kultūrai, kaip vieta, kuri yra atvira kiekvienam kūrėjui, miestiečiui ir miesto svečiui. Taip pat svarbi ir istorinė Vilniaus g. 22 pastato reikšmė, čia veikė jaunimo kavinė-skaitykla „Čitalka“, nepavaldi sovietinei ideologijai, o joje įsikūrė ir pirmasis Lietuvos džiazo klubas. Nuo šiol istoriją čia kurs „Estradà“.

Po diskusijos renginyje buvo pristatyta pirmoji dainyklos koncertų serija „Band To Watch“, kurią startavo grupė „Kyla Vėjas!“. Ši renginių serija taps reguliaria „Estrãdos“ programos dalimi ir suteiks sceną jauniems atlikėjams ar grupėms.

Tikime, kad sėkmingas „Estrãdos“ startas taps postūmiu plėtoti dainyklų tinklą ir kitose, ne savivaldybės patalpose įsikūrusiose naktinio pasilinksminimo vietose. Taip vilniečiams bus suteikiama daugiau erdvių saviraiškai bei alternatyvų laisvalaikiui vakare ir naktį.

Dainykla per metus turės suorganizuoti bent 100 pasirodymų (ne mažiau kaip 1 per savaitę), „Estrãdos“ renginių programa skelbiama viešojoje erdvėje.
Visą informaciją apie „Estrãdą“ ir organizuojamus renginius galite rasti „Estrãdos“ Facebook paskyroje.