Skip to content

Dėl muzikos ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo: priežastinis ryšys tarp elektroninės šokių muzikos (EDM) ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo nėra įrodytas

Vilniaus naktinis biuras ne tik rūpinasi naktinio gyvenimo kultūrine įvairove ir saugumu, bet ir siekia griauti mitus, susijusius su naktinio gyvenimo kultūra. Reaguodamas į 2024 m. gegužės 16 d. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (toliau – NTAKD) spaudos konferencijoje „Narkotinių medžiagų tyrimų rezultatų muzikos festivaliuose pristatymas“ pateiktus komentarus ir viešojoje erdvėje kilusias diskusijas, Vilniaus naktinis biuras kreipėsi į NTAKD klausdamas, ar tai yra oficiali įstaigos pozicija ir kokiais mokslo įrodymais ši pozicija buvo priimta (primename, kad konferencijoje departamento atstovė pateikė rekomendaciją „susitarti su atlikėjais, kad būtų parinkta tinkama muzika, kuri neskatintų psichoaktyvių medžiagų vartojimo“. Paklausta, kokia muzika, departamento teigimu, skatina vartojimą, ji nurodė trankesnę muziką. „Trankesnė muzika yra labai susijusi su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu. <…> elektroninė muzika yra ta, kuri asocijuojama su narkotinių medžiagų vartojimu“). NTAKD patikslino savo poziciją, jog renginių organizatoriai turi būti atidūs ir kurti saugią aplinką bei pasiliko prie rekomendacijos renginiuose atsakingiau rinktis grojamą muziką. Vilniaus naktinis biuras nesutinka su šia rekomendacija bei pabrėžia, jog priežastinis ryšys tarp muzikos ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo nėra įrodytas, o į iššūkį reikia žiūrėti holistiškai. 

Remdamiesi keliais publikuotais elektroninės šokių muzikos (EDM) ir psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo tyrimais, NTAKD pažymėjo „reikšmingą ryšį tarp elektroninės šokių muzikos (EDM) renginių ir didesnio narkotikų vartojimo lygio, palyginti su kitais muzikos žanrais.“ Departamento atsakyme teigiama, kad šiam ryšiui įtakos gali turėti įvykių pobūdis, socialinė aplinka ir pati muzika. 

Vilniaus naktinis biuras pabrėžia, jog psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas – sudėtingas ir daugialypis reiškinys. Priežasčių, kodėl asmuo vartoja psichoaktyviąsias medžiagas yra daug. Europos narkotikų stebėsenos centro teigimu, aplinka – svarbus veiksnys, darantis įtaką psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui. Pripažįstama, kad naktinio gyvenimo aplinka siejama su sveikatos ir socialinėmis problemomis, pavyzdžiui, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas ir maišymas, vairavimas išgėrus / apsvaigus, seksualinis priekabiavimas, nelaimingi atsitikimai, agresyvus elgesys bei smurtas ir kt. Žmonės, lankydamiesi muzikos festivalyje ar kitame masiniame renginyje patenka į nekasdienišką aplinką, kurioje gali vyrauti subkultūriškai panašus mąstymas, tam tikro žanro muzika, kas gali daryti įtaką pasirinkimams, susijusiems su psichoaktyviųjų medžiagų vartojimu. Moksliniai tyrimai įrodo koreliaciją tarp EDM renginių bei psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, tačiau dėmesys turi būti kreipiamas į lankytojus įvariai veikiančią aplinką, o ne muzikinio žanro specifiką. Departamento rekomendacija renginių organizatoriams rinktis „tinkamą muziką“, kuri „neskatintų“ vartojimo yra naudojama netikslingai, neturint įrodymų, jog elektroninė šokių muzika priežastiniu ryšiu skatina psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą. 

NTAKD pripažįsta, kad „trankios“ muzikos apibūdinimas nebuvo tikslus bei pabrėžia, jog departamento specialistai, pristatydami tyrimų rezultatus akcentavo atsakingų institucijų bendradarbiavimą užtikrinant saugią aplinką festivalių lankytojams ir visuomenei. 

Vilniaus naktinis biuras yra pasiruošęs bendradarbiauti siekiant užtikrinti pasilinksminimo vietų saugumą bei rekomenduoja atsakingoms institucijoms nenaudoti naktinį gyvenimą bei muzikinius žanrus stigmatizuojančių teiginių. Naktinio gyvenimo aplinka neturi būti demonizuojama, verčiau dėmesį telkti poreikius atliepiančių ir veiksmingų priemonių įgyvendinimui.

Prenumeruokite naujienlaiškį 


    Į viršų