Lapkričio 14–15 d. Vilniaus naktinio biuro projektų vadovė Emilija Gaidytė dalyvavo Vienoje vykusioje konferencijoje „Vienna after dark“. Šis tarptautinis renginys subūrė naktinio gyvenimo ekspertus, politikos formuotojus ir klubų kultūros entuziastus iš viso pasaulio. Konferencijos metu suorganizuota daugiau nei 60 informacinių sesijų skirtingose Vienos kultūrinio gyvenimo vietose.
Renginys atidarytas pranešimais ir diskusija apie naktinio gyvenimo politikos svarbą ir kuriamą naudą miestams. Pabrėžta, kad naktinis gyvenimas yra ne tik pramoga, bet ir svarbus socialinis bei ekonominis miesto elementas. Renginyje akcentuota bendradarbiavimo tarp klubų, valdžios institucijų ir bendruomenių svarba kuriant įtraukiančią politiką ir sprendžiant saugumo iššūkius. 10 miestų iš skirtingų pasaulio vietų trumpai pristatė savo iniciatyvas naktiniame gyvenime – nuo finansavimo, ryšių kūrimo ir formalių struktūrų iki žalos mažinimo iniciatyvų ir darbuotojų kompetencijų gerinimo.
Konferencijoje buvo gausu pranešimų, diskusijų ir praktinių sesijų, įvairiomis naktinio gyvenimo temomis. Lankantis konferencijos renginiuose šįkart prioritetas teiktas saugumo ir sveikatos temoms – psichoaktyviosios medžiagos, žalos mažinimo paslaugos, psichikos sveikata. Renginyje „Trends on the Drug Market: Facts and Figures“ pristatytos narkotikų rinkos tendencijos pasaulyje ir Europoje. Dideliu iššūkiu išlieka naujos psichoaktyviosios medžiagos ir jų deriniai, naujos formos. Narkotikų testavimo paslaugas Austrijoje teikiančios organizacijos „Tedi“ atstovė daug dėmesio skyrė medžiagų grynumui, priemaišoms ir jų keliamoms rizikoms žmogaus sveikatai. Diskusijos metu pranešėjai vieningai sutiko, kad vertinant istoriškai, tendencijos yra panašios, tačiau dabartinėje rinkoje esančios medžiagos yra pavojingesnės už anksčiau dominavusias medžiagas.
Tęsiant nelegalių psichoaktyviųjų medžiagų temą, diskusijoje „Which Drug Policies for the Cities? Approaches on Regulation and Reform“ pagrindinis akcentas buvo dedamas veiksmingų narkotikų politikos modelių pasirinkimui šalims ir miestams, „karo prieš narkotikus“ politikos padariniams visuomenei. Skirtingas šalis atstovaujantys ekspertai dalijosi veiksmingos narkotikų politikos paieškų patirtimis. Pripažinta, kad visiems tinkamo universalaus modelio nėra, tad vertinant kultūrinius skirtumus kiekviena šalis turi ieškoti tinkamiausio reguliavimo modelio. Žalos mažinimo paslaugų diegimas buvo įvardytas vienu iš esminių siekiant sumažinti sveikatai keliamas rizikas. Panašiomis įžvalgomis dalintasi pranešimų sesijoje „Optimising Drug Checking Services: Tailoring to Settings and Target Audiences“, kur skirtingose šalyse veikiančių narkotikų testavimo paslaugas teikiančių organizacijų atstovai pristatė savo veiklą ir metodus, naudojamus pasilinksminimo vietose. Žalos mažinimo paslaugos naktiniame gyvenime padeda ne tik rūpintis lankytojų sveikata, tačiau tai yra ir galimybė užmegzti ryšį su tiksline grupe, didinti jų sąmoningumą, nukreipti pagalbos. Pirmąją konferencijos dieną užbaigė ekskursija į žalos mažinimo paslaugas teikiančią organizaciją „Check it!”, kur buvo pristatyta organizacijos veikla, medžiagų testavimo metodai ir tvarka. Taip pat buvo pavaizduota, kaip vyksta paslaugos teikimas, bendravimas su klientu, kokios konsultacijos teikiamos.
Antroji konferencijos diena pradėta diskusija apie sąmoningumą „Establishing Minimum Standarts for Awareness in Club Culture“. Renginyje buvo aptarti naktinio gyvenimo iššūkiai, apimantys psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą, smurtą, seksualinį priekabiavimą, stigmą ir kt. Diskusijos dalyviai, atstovaujantys pasilinksminimo vietas ir žalos mažinimo organizacijas, dalinosi įžvalgomis, kokios paslaugos turėtų būti teikiamos pasilinksminimo vietose (apimant lankytojus ir darbuotojus), kokius standartus jos turi atitikti. Vienoje veikiančios organizacijos dalinosi gerąja praktika teikiant pagalbą pasilinksminimo lankytojams, išskirti šie pagrindiniai aspektai – paslaugų apibrėžimai ir ribos, paslaugas teikiančių darbuotojų kvalifikacija, bendra veikimo schema ir tvarka, ilgalaikiškumas ir tęstinumas.
Diskusija „Feminism and Harm Reduction“ pradėta bendru sutarimu, kad saugumas neprasideda ir nesibaigia ties pasilinksminimo vietų durimis. Kalbėdami apie žalos mažinimą diskusijos dalyviai akcentavo tai, kad kalbame apie saugią erdvę, kur visi žmonės, nepaisant jų lyties, orientacijos, socialinio statuso ar kitų savybių turėtų jaustis saugiai. Dažniausiai kalbama apie psichoaktyviąsias medžiagas, psichikos sveikatą, tačiau nekalbama apie kitus svarbius dalykus, tokius kaip stigma, neapykanta, negalia ar apskritai žmogaus teisės. Paklausti, kaip konkrečiai galime spręsti smurto problemą, diskusijos dalyviai išskyrė, kad šiame kontekste turime gilintis ne į naktinį gyvenimą, bet į bendrąją visuomenę, elgesio normas ir vertybes. Diskusijoje „Mental Health and Clubbing (Pre- and After Party Care)“ dalyviai pristatė skirtingose šalyse veikiančias organizacijas, teikiančias pagalbą psichoaktyviąsias medžiagas vartojantiems asmenims. Diskusijoje buvo dalinamasi įžvalgomis apie teikiamų paslaugų svarbą ir formų pasirinkimą, įvairovę, asmenų, vartojančių psichoaktyviąsias medžiagas pasiekimą.
Vizito Vienoje metu įgyta žinių apie žalos mažinimo paslaugų pritaikymą, sąmoningumo standartus bei miestų politikos praktikas bus naudojama kuriant ilgalaikes strategijas, skirtas saugesnei naktinio gyvenimo kultūrai mūsų mieste.
Dėkojame konferencijos organizatoriams ir dalyviams už dalijimąsi patirtimi ir įkvėpimą!